Potrzebujesz kredytu, który otrzymasz szybko i bez zbędnych formalności? W takim razie kredyt na PIT może okazać się dobrym rozwiązaniem. Na jakich zasadach działa i czy warto go zaciągnąć? Przeczytaj, kto może starać się o kredyt na PIT!

 

Kredyt na PIT to oferta, którą wprowadza coraz więcej banków. PIT bardzo często zastępuje zaświadczenie o zarobkach, w końcu także przedstawiania informacje o dochodach. Nie wszędzie jednak taka oferta będzie dostępna.

Jak działa kredyt na PIT?

Pierwszy kwartał roku to czas, w którym każdy podatnik musi złożyć swoje zeznanie podatkowe, czyli deklarację PIT. Obecnie urzędy dysponują nowoczesnymi systemami, które są w stanie rozliczyć nas, nawet bez naszego działu. Dokument, jakim jest PIT z pewnością może się jednak przydać, zwłaszcza gdy chcesz ubiegać się o kredyt w banku i zależy Ci na ograniczeniu formalności.

 

Jak działa kredyt na PIT? To oferta, którą znaleźć można obecnie w licznych bankach. Najczęściej przyjmuje po prostu postać kredytu gotówkowego. Zamiast przedstawiać zaświadczenie od pracodawcy lub oświadczenie o dochodach, możesz zabrać ze sobą PIT i pokazać go w banku. Dzięki temu proces wnioskowania okaże się znacznie łatwiejszy. Najczęściej dostępny jest kredyt na PIT-11.

 

Nie zawsze sam PIT będzie wystarczający. Niekiedy banki wymagają też przedstawienia wydruku z konta z ostatnich 3 miesięcy. W ten sposób sprawdzają, czy przedstawione przez Ciebie dochody nadal są aktualne. Dodatkowych dokumentów nie muszą jednak kompletować kredytobiorcy korzystający z oferty danego banku od dłuższego czasu.

Zobacz także:  Dlaczego warto założyć konto w BIK?

Czy każdy bank posiada ofertę kredytu na PIT?

Oferta kredytu na PIT nie jest dostępna w każdym banku, ale z pewnością można powiedzieć, że staje się coraz bardziej popularna. Zazwyczaj jest ona sezonowa, dostępna zwykle w pierwszej połowie danego roku kalendarzowego, czyli wtedy, gdy otrzymujesz PIT z Urzędu Skarbowego. Znaleźć można ją m.in. w następujących bankach:

 

  t

 • Alior Bank,
 • t

 • Credit Agricole,
 • t

 • ING Bank Śląski,
 • t

 • BNP Paribas,
 • t

 • Santander Bank Polska.

 

Warto śledzić aktualne propozycje bankowe, ponieważ kredyt na PIT nie zawsze będzie możliwy do uzyskania w drugiej połowie roku. Oferty w poszczególnych bankach także się od siebie różnią. Możesz je sprawdzić korzystając m.in. z porównywarki kredytów.

Do jakiej kwoty udzielany jest kredyt na podstawie PIT-u?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy bank może oferować pod tym względem inne warunki. Co więcej, znaczenie będzie mieć zdolność kredytowa obliczana na podstawie uzyskanego dochodu. W związku z tym, że nie musi on być aktualny, banki mogą zdecydować się na przyznanie niższej kwoty kredytu niż ma to miejsce w przypadku standardowego kredytu gotówkowego, gdy konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach z ostatnich kilku miesięcy lub też wyciągu z konta.

 

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego wynosi przeważnie 200 tys. złotych. Raczej nie otrzymasz jednak tak wysokiej kwoty, przedstawiając w banku wyłącznie deklarację PIT,

Kto może się starać o kredyt na PIT?

Kredyt na PIT dostępny jest głównie dla osób zatrudnionych na etacie. PIT otrzymują one od pracodawcy, najpóźniej pod koniec pierwszego kwartału roku. W ich przypadku skorzystanie z takiej oferty zazwyczaj nie stanowi problemu. Nieco inaczej może być, gdy prowadzisz działalność gospodarczą. Wówczas sam PIT prawdopodobnie nie wystarczy. Wnioskowanie o kredyt dla przedsiębiorców jest nieco bardziej zawiłe.

Zobacz także:  Kredyty gotówkowe, a upadłość konsumencka

Kredyt na PIT bez BIK-u

Kredyt na PIT bez sprawdzenia potencjalnego kredytobiorcy w bazie BIK nie jest dostępny. Banki nie będą ryzykować, dlatego zawsze dokładnie weryfikują swoich klientów i ich historię kredytową. Jeśli nie spłacasz swoich obecnych zobowiązań, to nie masz szans na otrzymanie kredytu, w tym także kredytu gotówkowego na PIT. Zanim złożysz wniosek, spłać zatem najpierw obecne zobowiązania. Wówczas większe jest prawdopodobieństwo, że bank pozytywnie oceni Twoją zdolność kredytową.

Kto nie dostanie kredytu na PIT?

Kredytu na PIT nie dostaną osoby zadłużone oraz przedsiębiorcy. Jeśli przedstawisz dochody za ubiegły rok, ale obecnie nie masz zatrudnienia, to możliwe, że Twój wniosek kredytowy także zostanie odrzucony. Posiadanie zdolności kredytowej to podstawa, której wymaga bank. Licz się więc z tym, że zostanie ona sprawdzona. Dochody wykazane w deklaracji podatkowej mogą być ponadto uznane za zbyt niskie do udzielenia kredytu. Znaczenie ma więc nie tylko samo posiadanie deklaracji PIT, ale także wysokość osiąganych zarobków. Nie ma więc pewności, że otrzymasz kredyt na PIT. Jeśli jednak pozyskujesz stały dochód, to możliwe, że skorzystanie z takiej oferty będzie dla Ciebie dostępne.

Czy warto zaciągnąć kredyt na PIT?

Kredyt gotówkowy na PIT to oferta, która staje się coraz popularniejsza w bankach, choć często pojawia się jedynie sezonowo. Obecnie kredyt na PIT 2022 może nie być już dostępny, ponieważ pierwszy kwartał roku dawno minął. Można się jednak spodziewać jego powrotu wraz z początkiem przyszłego roku. Czy zatem skorzystanie z pożyczki na PIT to dobry pomysł?

 

Kredyt na PIT może okazać się dobrym wyborem, gdy zależy Ci na czasie. Przy kredytach gotówkowych banki często wymagają zaświadczenia od pracodawcy, a jego pozyskanie nie tylko wymaga czasu, ale i jest równoznaczne z poinformowaniem pracodawcy, że ubiegasz się o kredyt. Nie dla każdego będzie to komfortowa sytuacja.

Zobacz także:  Kredyty gotówkowe, a upadłość konsumencka

 

Nie chcesz wypełniać dodatkowych formularzy? W takim razie kredyt gotówkowy na PIT to oferta, którą warto rozważyć. Jedyne czego potrzebujesz, to deklaracja podatkowa i dowód tożsamości. Formalności zrealizujesz nawet w kilka minut, a środki na Twoim koncie pojawią się nawet następnego dnia.

 

Nierzadko pojawia się też temat kredytu konsolidacyjnego na PIT. W tym przypadku sam PIT nie wystarczy. Taka oferta pojawia się jedynie sporadycznie, a i tak wiąże się z koniecznością przedstawienia posiadanych umów kredytowych.

 

Kredyt a PIT to temat, który pojawia się zazwyczaj z początkiem nowego roku. Jeśli jesteś przekonany, że to oferta dla Ciebie, sprawdź jej aktualne warunki. W związku z tym, że jest to kredyt gotówkowy, zwróć uwagę na RRSO, czyli całkowity koszt pożyczki, którą przyjdzie Ci spłacić.

Komentarze zostały wyłączone.