Biuro Informacji Kredytowej skupia informacje o wszystkich operacjach wykonywanych przez kredytobiorcę w bankach oraz parabankach. Scoring w BIK to często podstawa do udzielenia kredytu gotówkowego, do przeprowadzenia wiarygodnej oceny klienta bankowości detalicznej. Dlaczego warto założyć konto w BIK?

Możliwość ściągnięcia raportu o zdolności kredytowej

Na koncie BIK zobaczysz bezpośrednio całą historię kredytową, a nawet podpisane dawno temu umowy o karty kredytowe. Samodzielne ściągnięcie raportu to duże ułatwienie, ponieważ umożliwia lepsze dopasowanie do regulaminów konkretnych placówek finansowych w związku z obsługą zobowiązania konsumpcyjnego. Po prostu widzisz, co ewentualnie musisz poprawić, jakie zapisy niedługo się przedawnią, a jakie odbijają się negatywnie na współpracy z kredytodawcami. Poza tym przejrzenie od czasu do czasu raportu w BIK to szansa na wykluczenie pomyłek. Wielu kredytobiorców zgłaszało w BIK zapisy nieprawdziwe, albo po prostu pomyłki. Założenie konta w BIK nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zastrzeżenie dowodu i dobrowolne wykluczenie z rynku kredytowego

Na koncie BIK możesz bezpośrednio zastrzec dowód osobisty, a także wykluczyć się dobrowolnie z rynku kredytowego, ale tylko w tych instytucjach, z którymi BIK współpracuje. Lista jest dość długa i obejmuje nawet firmy pożyczkowe, więc z dużym prawdopodobieństwem po wycieku wrażliwych danych zabezpieczysz się przed podjęciem zadłużenia przez osoby trzecie. W erze dość częstych wycieków wiedza o takim narzędziu bardzo popłaca. W celu weryfikacji danych BIK po prosi o bezzwrotny przelew na niewielką kwotę, najczęściej 1 zł.

BIK możesz uzupełnić dodatkowymi raportami

Samodzielny raport BIK to podstawa do kontaktu z niezależnym pośrednikiem kredytowym. W BIK zobaczysz też punktację identyczną z tą, którą widzi analityk kredytowy w banku detalicznym. Spłata zaległych zobowiązań w BIK udoskonala raport, a po 5 latach negatywne wpisy się przedawniają i nie uczestniczą w ocenie kredytobiorcy. BIK to narzędzie podstawowe, które możesz uzupełnić o raporty z Biur Informacji Gospodarczej, czy z KRD. Jeżeli poszukujesz najtańszego kredytu gotówkowego, a jednocześnie nie wiesz, do jakiego banku złożyć priorytetowo wniosek kredytowy raport BIK to skuteczna i naprawdę tania pomoc. Zobaczysz, jak Twoja sytuacja ekonomiczna przekłada się na potencjał zadłużeniowy i czy masz w ogóle szansę na zadłużenie po wystąpieniu krytycznej sytuacji. Jak widzisz warto założyć konto w BIK i to nie tylko ze względu na raportowanie sytuacji ekonomicznej dłużnika, ale też przez inne funkcje chroniące po ewentualnym wycieku wrażliwych danych.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy na PIT

Komentarze zostały wyłączone.